SPOJIVO

Jednoduchý TIP: Ako na závit v dreve?

Skrutiek do dreva existuje nespočetné množstvo druhov a tvarov. Každému sa pri podobných slovných spojeniach vybaví klasická zlatá skrutka s ostrou špičkou – do dreva ideál.

Čo však s drevom ak doň chceme zaskrutkovať niečo s metrickým závitom? Alebo spojiť viac driev/kusov nábytku pevnými skrutkami s metrickým závitom? Poprípade, ak chceme niečo spojené s drevom, ale rozoberateľné?

V takomto prípade sú takéto klasické samorezné skrutky do dreva nepoužiteľné. Riešenie je však viac ako jednoduché. V prípade podobných aplikácií platí, že ak niečo nejde z vrchu, musí to ísť zo spodu a v tomto duchu sa nesie aj myšlienka vytvárania závitov v dreve.

Ak pominieme vytváranie závitu závitníkom do dreva (diskutabilná výdrž v inom ako tvrdom dreve, pre občasné/jednorazové použitie extrémne drahé), máme na výber dve varianty.

Najlepšie je raz vidieť ako len teoretizovať a preto obrázok nižšie ilustruje ako to funguje pri vrchnom spôsobe.

Matica do dreva sa pomocou imbusového kľúča zaskrutkuje do predvŕtaného otvoru v dreve. Potom už môžeme s ľahkosťou využiť metrický závit, ktorý v nej ostane.

Doslova opačný prípad je pri spodnom spôsobe.

Tu do predvŕtaného otvoru vložíme maticu s vnútorným závitom (môžeme aj naraziť – od toho pojem narážacia matica), ktorú potom dotiahneme. Pri doťahovaní sa pomocou ostrých výstupkov ktoré z nej trčia zaborí do dreva a tak zabráni pretáčaniu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *